Strona dotycząca grywalizacji na lekcjach chemii

Witaj! Skoro tu jesteś, to oznacza, że właśnie rozpoczęła się twoja przygoda z chemią i prawdopodobnie poznałeś już Pana Auguścika który próbuje połączyć klasyczną naukę z elementami znanymi z gier. Zapraszam do przeglądania menu i zapoznania się z wszelkimi zasadami.

Misje dla klas 7

Podczas nauki chemii możesz wykonywać rozmaite zadania dodatkowe, które pozwolą Ci zdobyć specjalne przedmioty, oceny i inne profity

LISTA QUESTÓW
wraz z opisem i składnikami

0. Chemiczna okładka
Prosty, plastyczny quest dla każdego. Dowolną techniką przyozdób pierwszą kartkę swojego zeszytu motywem chemicznym. Zamieść na niej również swoje imię i nazwisko.
Nagroda: 60 AuguścikoDolarów

1. Mistrz BHP
Nienawidzisz tego momentu na początku roku szkolnego, gdy nauczyciel czyta różne regulaminy i zasady dotyczące oceniania? Tym razem Ci się to opłaci! 
Naucz się zasad bezpieczeństwa zawartych w regulaminie pracowni i zgłoś się do nauczyciela. On zada Ci tylko jedno, proste pytanie sprawdzające. Prawidłowa odpowiedź oznacza zaliczenie questu.

Nagroda: 100 AuguścikoDolarów

2. Piktogramy
Piktogramy to w pewnym uproszczeniu "znaczki ostrzegawcze", które umieszcza się na niebezpiecznych substancjach i produktach chemicznych. Czy to oznacza, że znajdziemy je tylko w laboratorium? Absolutnie nie! Ten quest polega właśnie na tym, żeby odnaleźć przynajmniej 8 z ukazanych poniżej piktogramów w swoim otoczeniu i zrobić im zdjęcie ze swoją dłonią. Zdjęcia należy pokazać do zatwierdzenia nauczycielowi, po czym można je usunąć.

Podkreślam - chodzi o osiem RÓŻNYCH piktogramów! W tym celu możesz odwiedzić np. markety budowlane, miejsca w których sprzedaje się lub przechowuje środki czystości, sklepy z farbami i tym podobne. Warto też obserwować nawet wagony towarowe stojące na dworcu.

Nagroda: 140 Auguścikodolarów


3. Stwórz octan miedzi!
Co będzie potrzebne?
- mały słoik
- woda utleniona 
- ocet
- miedziany przedmiot (drucik, mufka, pręt)

Wykonanie
Do małego słoika, najlepiej po przecierze pomidorowym, nalej do połowy octu. zanurz w nim miedziany przedmiot, aby całkowicie znajdował się w occie. Im więcej miedzi tym lepiej. Dolej teraz trochę wody utlenionej, aby mikstura sięgała prawie do wysokości szyjki słoika, ale uważaj aby się nie wylała. Po kilku minutach powinieneś zaobserwować, że roztwór robi się niebieski. Barwa będzie coraz mocniejsza z godziny na godzinę. Jeśli nie posiadasz wody utlenionej - odczekaj kilka dni, aż roztwór zrobi się niebieski (reakcje również zajdzie, ale dużo wolniej). 
Wylej cienką warstwę mikstury do płaskiego, plastikowego naczynia i odczekaj nieco aż zostanie na nim niebieski lub niebiesko-zielonkawy proszek lub drobne kryształy. Zbierz je do dowolnego pojemniczka i przynieś.

Nagroda: 6 z aktywności, karta kolekcjonerska z pierwiastkiem

4. Wydobywanie chlorofilu
To zadanie uczy nas, jak wyciągać pewne interesujące nas substancje z mieszanin. 

Co będzie potrzebne?
- zielona pietruszka (natka, czyli liście, nie korzeń!)
- spirytus
- przyrząd i naczynie do rozcierania
(najlepszy jest moździerz, ale jeśli nie masz, zastąp go miską i rozcierać dużą łyżką)
- filtr do kawy
- słoiczek (np. po przecierze pomidorowym)

Zacznij doświadczenie wieczorem, tak aby przynieść chlorofil od razu, następnego dnia. Jeśli zrobisz doświadczenie w piątek z myślą o przyniesieniu go w poniedziałek, może ulec degradacji.
Instrukcja
Potnij liście pietruszki na drobne kawałki. Następnie przenieś do moździerza lub miski, zalej niewielką ilością spirytusu i rozetrzyj liście na papkę (gałką moździerza lub łyżką). Gdy płyn wyciśniesz dużo płynu barwy ciemnozielonej, połóż na niewielkim słoiczku filtr do kawy i wrzuć do niego zawartość moździerza lub miski. Słoik zakręć, włóż do lodówki i przynieś kolejnego dnia do szkoły.''

Nagroda: 100 AuguścikoDolarów, wybrane ubezpiecznie (poza All-inclusive)

5. Układ okresowy challenge!
Jak już zapewne wiesz, w trakcie nauki chemii musisz opanować 24 symbole pierwiastków: 
H(wodór), C(węgiel), N(azot), O(tlen), Na(sód), Mg(magnez), Al(glin), Si (krzem), P(fosfor), S(siarka), Cl(chlor), K(potas), Ca(wapń), Fe(żelazo), Cu(miedź), Zn(cynk), Br(brom), Ag(srebro), Sn(cyna), I(jod), Ba(bar), Au(złoto), Hg(rtęć), Pb(ołów)
Musisz być  w stanie w każdej chwili powiedzieć jakim symbolem oznaczony jest dany pierwiastek i odwrotnie - rozpoznać pierwiastek po jego symbolu. To wszystko to jednak podstawa.

Zadanie które masz przed sobą polega natomiast na tym, aby nauczyć się 10 dodatkowych symboli (oprócz tych podstawowych wymienionych powyżej, czyli łącznie musisz znać ich 34). 

Dodatkowe symbole to:
Li (lit), F (fluor), Mn (mangan) , Cr (chrom), He (hel), Ne (neon), Pt (platyna) , Cd (kadm), Co (kobalt)
Ni (nikiel)

Nagroda: 6 z chemii, odznaka 

6. Kasztanowy płyn do prania
Mało kto zdaje sobie sprawę, że pospolite, jesienne kasztany zawierają w sobie związki o nazwie "saponiny", Mają one zdolności podobne do mydeł i można z ich pomocą wyprać pewne zabrudzenia.

Co będzie potrzebne?
- garnek
- kasztany (pozbawione kolczastych, zielonych skorupek)
- słoik, butelka

Sposób wykonania:
Zbierz kilka kasztanów i z pomocą młotka lub innego narzędzia przełam ich brązowa skorupę, tak ukazało się mlecznobiałe wnętrze. Następnie wrzuć je do garnka z wodą i gotuj kilka minut. Woda powinna się pienić. Wyłącz gaz i poczekaj aż woda ostygnie. Przelej trochę przestudzonej wody po gotowaniu kasztanów do słoiczka i przynieś nauczycielowi. 

Nagroda: 180 Auguścikodolarów


7. Stwórz octan żelaza!
Poza innym kolorem, to zadanie wygląda i działa dokładnie tak samo jak quest: "Stwórz octan miedzi!"

Co będzie potrzebne?
- mały słoik
- woda utleniona 
- ocet
- żelazny przedmiot (drucik, gwóźdź, pręt)

Wykonanie
Do małego słoika, najlepiej po przecierze pomidorowym, nalej do połowy octu. Zanurz w nim żelazny przedmiot, aby całkowicie znajdował się w occie. Dolej teraz trochę wody utlenionej, aby mikstura sięgała prawie do wysokości szyjki słoika, ale uważaj aby się nie wylała. Po kilku minutach powinieneś zaobserwować, że roztwór robi się rudy lub pomarańczowo/brązowy. Barwa będzie coraz mocniejsza z godziny na godzinę. Jeśli nie posiadasz wody utlenionej - odczekaj kilka dni, aż roztwór zrobi się rdzawy (reakcje również zajdzie, ale dużo wolniej). 
Wylej cienką warstwę mikstury do płaskiego, plastikowego naczynia i odczekaj nieco aż zostanie na nim rdzawy lub czerwono-brązowy proszek lub drobne kryształy. Zbierz je do dowolnego pojemniczka i przynieś.

Nagroda: 6 z aktywności; karta kolekcjonerska z pierwiastkiem

8. Kryształy z popiołu
Co będzie potrzebne?:
- popiół pozostały po spalaniu drewna (nie może być to pozostałość po spalaniu węgla!)
- sitko 
- wiaderko
- woda
- stara, nieużywana, ale czysta tkanina 
- płaskie naczynie

Sposób przygotowania
Zebrany popiół ze spalonego drzewa przesyp przez sitko, aby otrzymać drobny szary proszek. Następnie wrzuć do wiaderka, zalewaj powoli wodą i mieszaj aby otrzymać konsystencję czarnej mazi. Zostaw to na kilka godzin. Następnie przelej do innego wiaderka lub naczynia przez starą szmatkę, aby przefiltrować mieszankę. Odfiltrowany roztwór rozlej do płaskiego naczynia a następnie umieść w suchym, spokojnym i ciepłym miejscu (np. na szczycie mebli). Po kilku dniach zaobserwujesz pierwsze kryształy. Jest to substancja o nazwie węglan potasu. Zbierz je do słoika i zaprezentuj nauczycielowi. Jeśli chcesz wyhodować większe kryształy, skonsultuj się z nauczycielem.

Nagroda: 500 AuguścikoDolarów, karta kolekcjonerska


9. Otrzymywanie jodu
Co będzie potrzebne?
- płyn Lugola (na zdjęciu, do zdobycia w wybranych aptekach)
- woda utleniona
- strzykawka (do odmierzania) lub naczynie z miarką
- słoiczek lub pojemnik na mocz (z apteki)

Sposób wykonania:
Jod to niezwykły pierwiastek, który potrafi przechodzić ze stałego stanu skupienia, od razu do gazowego, z pominięciem stanu ciekłego. Taki proces to sublimacja. 
Wlej do słoiczka lub pojemnika na mocz wlej całą buteleczkę płynu Lugola - jest to płyn zawierający jodek potasu. Następnie zalej go 40 mililitrami wody utlenionej (odmierz strzykawką lub miarką), zakręć i odstaw na dwa dni. Po tym czasie powinieneś zobaczyć, że mieszanka się odbarwiła i na dnie widać kryształki jodu. Nie odkręcaj go, upewnij się, że jest szczelny i przynieś do szkoły.

Nagroda: 200 AuguścikoDolarów, Karta kolekcjonerska z pierwiastkiem.

10. Układ okresowy - omega platinum challenge!
Dokonaj niemożliwego i naucz się na pamięć wszystkich symboli układu okresowego!

Nagroda: 6 z aktywności, 4 karty kolekcjonerskie pierwiastków, kryształ siarki, 400 Auguścikodolarów


11. Wielbiciel metalu
W tym zadaniu musisz znaleźć w swoim otoczeniu przedmioty wykonane z 5 różnych metali! 
Proponuję: żelazo, miedź, glin, cynk, cynę lub wanad. Być może masz jednak w domu też inne metale? 
Do zaliczenia questu nie trzeba przynosić ich do szkoły - wystarczy zrobić sobie z nimi zdjęcie na telefonie i okazać nauczycielowi do zaliczenia.
Pamiętajcie, że mosiądz, stali i brąz to nie metale, tylko mieszanki stopionych metali!
Nagroda: 100 Auguścikodolarów

12. Model molekuły 
Zadanie chemiczno-artystyczne. Zrób ze styropianowych kulek i wykałaczek (lub patyczków do szaszłyków) model jednego z wymienionych związków chemicznych. Kulki należy pomalować farbami wg następujących kolorów: atomy węgla na czarno, tlenu na czerwono, wodoru na biało, azotu na niebiesko, fosfor na fioletowo a siarkę na żółto.
Oto modele do stworzenia (wybierz i zrób tylko jeden z nich)
- kofeina
- glicyna
- kwas siarkowy
Nagroda: 100 AuguścikoDolarów, karta z pierwiastkiem

13. Fioletowy kompleks
Do zadania będzie potrzebny octan żelaza z doświadczenia numer 7. 
Co będzie potrzebne?
- octan żelaza 
- aspiryna (lub polopiryna albo inny lek, zawierający kwas acetylosalicylowy)
- słoiczki 
Sposób przygotowania
Wodny roztwór octanu żelaza rozpuść w wodzie i nalej trochę do słoika. W osobnym pojemniku rozpuść w wodzie tabletkę aspiryny lub polopiryny. Następnie zmieszaj oba roztwory. Gdy otrzymasz fioletową miksturę, przynieś ją do szkoły.

Nagroda: 220 AuguścikoDolarów, ubezpieczenie na brak zadania

14. Ogniwo Volty
Tak się składa, że gdy umieścimy dwa różne metale w roztworze elektrolitu (substancja ciekła przewodząca prąd) to otrzymamy prostą baterię, która zależenie od użytych metali da nam różne napięcie. 
Pierwsze takie ogniwo zbudowane przez Alexandra Voltę (od jego nazwiska wzięła się jednostka napięcia elektrycznego) składało z miedzi i cynku. 
Quest polega na tym, aby zbudować baterię, która da napięcie co najmniej 0,5 volta.
Sposób przygotowania
Weź pusty pojemnik na mocz i przebij przez wieczko dwa różne metale tak aby się nie stykały ze sobą i wystawały po obu stronach wieczka. Po wypełnieniu pojemnika octem i podłączeniu do voltomierza, powinien on wykazać napięcie. Ważna uwaga: nie zostawiaj sporządzonej baterii z octem w środku. Trzeba go wylać po pomiarach. W przeciwnym razie jeden z metali się zużyje.  Przynieś "suchą" baterię do szkoły. Nauczyciel wypełni ją elektrolitem i zmierzy napięcie. Istnieje też inny wariant tej baterii zbudowany z monet. Link poniżej.

Nagroda: 400 AuguścikoDolarów, karta pierwiastka

15. Domowe miedziowanie
W tym queście sam pokryjesz miedzią metalowy przedmiot!
Potrzebny ekwipunek:
- miedź
- roztwór octanu miedzi (taki jaki otrzymuje się w queście numer 3)
- druciki miedziane lub kabelki z krokodylkami
- metalowy przedmiot
- bateria 9 V 
- słoik

Sposób przygotowania. Połącz drucikiem lub kabelkiem dodatni biegun baterii z miedzią. Następnie w taki sam sposób połącz ujemny biegun baterii z metalowym przedmiotem, który chcesz pokryć miedzią. Nie pomyl biegunów, bo nie wyjdzie!
Nalej do słoika octan miedzi ( lub inną sól miedzi) i umieść w nim miedź oraz metalowy przedmiot tak aby się nie stykały w roztworze. Upewnij się, że bateria jest dobrze połączona z miedzią i przedmiotem. Jeśli wszystko poszło dobrze, po kilku minutach na metalowym przedmiocie zobaczysz warstwę miedzi. Warstwa będzie tym grubsza, im dłużej potrzymasz przedmiot w roztworze.
Przynieś omiedziowany przedmiot do szkoły.

Nagroda: 200 AD, 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz